SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA VOJVODINE

SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA VOJVODINE

ZNAČAJ SINDIKALNOG ORGANIZOVANJA I ZAŠTITE PRAVA RADNIKA

Radnička prava u Srbiji suočavaju se sa brojnim izazovima: nepoštovanje zakonskih okvira, nedostatak socijalnog dijaloga ikolektivnog pregovaranja, materijalna i socijalna nesigurnost, zabrana sindikalnog organizovanja, pritisci, pretnje i ucene, samo su neki od problema i prepreka u sindikalnom radu. Kontratežu daju primeri uspešnog sindikalnog organizovanja kako u svetu tako i kod nas.

Okrugli sto u okviru projekta „Zajedno smo jači“ koji je u organizaciji SSSV i SSS za grad Zrenjanin,uz podršku Olof Palme centra, održan u petak, 15. novembra u Zrenjaninu, okupio jelokalne sindikalne aktivisteiz različitih delatnosti koji su diskutovali o aktuelnim sindikalnim temama iizazovima sa kojima se suočavaju sindikati u Srbiji, alii na globalnom nivou.

Skup je otvorio Milenko Vujović, predsednik gradskog Veća SSS Zrenjanin, dok je sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Vojvodine, Tomislav Stajić, predstavio ciljeve skupa koji je SSSV organizovao u okviru ovog projketa. Goran Milić, predsednik SSSV, predstavio je aktivnosti koje je Savez samostalnih sindikata Srbije sproveo povodom određivanja minimalne zarade za 2025. godinu, informisao je prisutne u kom pravcu idu reforme i izmene Statuta SSSS, kako teku izborni procesi u sindikatu i koji su koraci i aktivnosti sindikata u narednom periodu.

Tokom diskusije sindikalni predstavnicisu izneli primere kršenja prava po osnovu rada, kao i brojne probleme koji otežavaju sindikalni rad i ugrožavaju položaj sindikalnih aktivista, od pritisaka i pretnji, sprečavanja sindikalnog udruživanja i delovanja, angažovanje radnika po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima umesto ugovora o radu,zloupotreba „miminalca“ i drugih primanja koja imaju karakter zarade i drugo.Suočavamo se ne samo sa devastacijom radnih prava zaposlenih veći i sa devastacijom osnovnih socijalnih i ekonomskih prava i sloboda svih građana, mišljenje je većine učesnika ovog skupa.

Konstatovano je da sve izraženije radne migracije još više pogoršavaju i onako lošu demografsku sliku Srbije, a niske zarade i loši uslovi rada i života još više doprinose da mnogi mladi ne vide perspektivu u svojoj zemlji. Na njihovo mestodolazestranci koji rade za platu koja je čak ispod minimalca. Sve je više privatnih ali i državnih firmi koje zapošljavaju radnike preko agencija, a pojednostavljene procedure zapošljavanja stranaca omogućavaju da se lako kompenzuju domaći radnici.Mora se vršiti konstantan pritisak da ovi radnici imajujednak tretman u pogledu ostvarivanja prava iz radnog odnosa, da im se garantuje minimalna zarada i omogućisindikalno organizovanje. „Najbolja reklama za sindikat je kad pomognete čoveku, kada podignete plate, potpišete kolektivni ugovor, odbranite na sudu“ istakao je Milić.

Zaključak ovog okruglog stola bio je da se radnička prava u Srbiji suočavaju sa brojnim izazovima i problemima, a napredak zavisi od zajedničkih napora države, poslodavaca, sindikata i samih radnika. Potrebno je očuvati i unaprediti sindikalni rad jer ne postoji alternativa za zaštitu radnih prava. Prioritete usmeriti na jačanju efikasnosti organizacije, mobilizaciju novih članova i podizanju kolektivnog duha i nivoa svesti da je solidarnost ključ opstanka sindikata. „Snaga sindikata je u brojnosti, solidarnosti i jedinstvu. Samo jedistveni možemo imati efikasan sindikalni pokret, veću pregovaračku moć i politički uticaj, a samim tim i postići mnogo više“ naglasio je Milić. Ovom prilikom, učesnici su dali podršku prosvetnim radnicima koji se bore za bolje uslove rada i obrazovanja. Stabilni uslovi života i rada, vladavina prava, dobra zdravstvena i socijalna zaštita i kvalitetno obrazovanje su vrednosti kojima, i kao radnici i kao građani, težimo i za koje se borimo.