Većina zemalja članica Evropske unije još nije započela proces prenosa Direktive o primernim minimalnim zaradama u svoje nacionalne zakone, iako je rok za završetak ovog procesa 15. Novembar 2024. Ova Direktiva postavlja standarde za minimalne zarade u zemljama članicama, sa ciljem da se osigura pristojan životni standard za sve radnike. Pored toga, direktiva naglašava važnost kolektivnog pregovaranja (pokrivenost 80%) kao sredstva za postizanje pravičnih i održivih zarada. Transpozicijom Direktive bi trebalo da se unaprede uslovi za oko 20 miliona radnika, obavezujući države članice da osiguraju adekvatnost minimalnih zarada i da promovišu kolektivno pregovaranje.
Prema navodima Evropske konfederacije sindikata (ETUC):
- Do sada je samo šest zemalja predložilo zakone za implementaciju direktive u svoje nacionalne zakonodavne okvire.
- U devet članica pregovori su u toku, dok proces u sedam članica još nije ni započet.
- U tri zemlje vlade su ocenile da nisu potrebne dodatne zakonske mere kako bi se ispunili zahtevi direktive.
Ova analiza deo je kampanje ETUC-a koja ima za cilj da osigura potpunu primenu obaveza prema direktivi. Takođe, ETUC je pokrenuo onlajn alat za praćenje primene direktive, koji donosi sledeće ključne podatke:
- Samo dve zemlje su postigle adekvatnost minimalnih zarada u skladu sa predloženim pragom dvostruke pristojnosti: 60% bruto srednje plate i 50% bruto prosečne zarade.
- Samo osam zemalja ispunjava cilj da imaju pokrivenost kolektivnim pregovaranjem od najmanje 80%.
- Siromaštvo zaposlenih i dalje je iznad 10% u sedam zemalja članica EU.
- Osam država članica EU trenutno dozvoljava niže minimalne stope plata za mlade, dozvoljavajući poslodavcima da isplaćuju mlade ljude do 70% manje od zakonske minimalne zarade.