SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA VOJVODINE

SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA VOJVODINE

Sindikalni predstavnici u preduzećima pod sve većim pritiskom: Poziv na snažniju podršku viših organa

U organizaciji Saveza samostalnih sindikata Vojvodine je održan još jedan okrugli sto, ovaj put sa  predstavnicima sindikalnih organizacija sa teritotorije Sremska Mitrovica i Šid. Događaj je imao za cilj sagledavanje aktuelnih izazova sa kojima se suočavaju zaposleni i sindikalne organizacije, kao i pronalaženje rešenja za očuvanje i unapređenje sindikalnog rada.

Sastanak je otvorila predsednica sindikalnog Veća Nataša Sapun, dok je sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Vojvodine (SSSV), Tomislav Stajić, predstavio ciljeve skupa koji je SSSV organizovao u okviru Projekta „Zajedno smo jači“. Goran Milić, predsednik SSSV, predstavio je aktivnosti koje je Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) sproveo povodom određivanja minimalne zarade za 2025. Godinu, izmena Statutu SSSS, kao i izazova sa kojima se sindikalni pokret suočava u Srbiji i na globalnom nivou.

Potreba za snažnijom i konkretnijom podrškom

Tokom sastanka sindikalni predstavnici su u diskusiji izrazili zabrinutost zbog nedostatka podrške i sve većih pritisaka kojima su izloženi na radnim mestima. U vremenu kada se radnička prava sve više narušavaju, sindikalni aktivisti u preduzećima postaju glavna linija odbrane za radnike. Međutim, sve je očiglednije da i oni sami, često izloženi pritiscima poslodavaca i vlasti, nemaju adekvatnu podršku.

Učesnici su naglasili potrebu za čvršćom i konkretnijom podrškom viših organa sindikata, jer se sve češće osećaju usamljeno i nezaštićeno u svojim naporima da zaštite prava zaposlenih. Izneti su brojni primeri pritisaka, kako od strane poslodavaca, tako i od predstavnika vlasti, koji otežavaju sindikalni rad i ugrožavaju njihov položaj. Na sastanku je upućen poziv višim organima sindikata da pruže snažniju podršku sindikalnim aktivistima u preduzećima: veća podrška, veće prisustvo, i konkretni koraci zaštite su ono što je potrebno da bi se aktivistima omogućilo da svoj posao obavljaju bez straha, za dobrobit svih radnika.

Privlačenje mladih kao pitanje opstanka

Takođe, na održanom sastanku istaknuto je da mladi danas pokazuju sve manju zainteresovanost za sindikat i njegove aktivnosti. Generacije koje dolaze ističu se individualizmom i manjkom osećaja za kolektivnu borbu, što predstavlja izazov za budućnost sindikata. Uprkos brojnim sindikalnim obukama i programima namenjenim mladima, oni brzo prelaze granicu kada se smatraju mladima ili se odvajaju od sindikalne priče i prelaze u nove faze karijere.

Prisutni su istakli da se sindikat mora ozbiljno i strateški pozabaviti pitanjem angažovanja mladih, jer u suprotnom preti opasnost za dalji opstanaka organizacije. Potrebni su novi, inovativni pristupi kako bi sindikat bio prepoznat kao relevantan i značajan među mladima i nastavio da se bori za prava radnika i u budućnosti. Sastanak je završen sa zaključkom da pružanje veće podrške sindikalnim aktivistima u preduzećima nije samo pitanje zaštite pojedinaca, već pitanje budućnosti radničkih prava u celini. Kada su aktivisti nezaštićeni, tada je i svaki radnik u preduzeću izložen većem riziku. Takođe, da bi sindikat opstao i nastavio da se bori za prava radnika, potrebno je da se prilagodi novim generacijama. Sindikat mora izgraditi jaču vezu s mladima, pružajući im ono što je relevantno za njihov svet rada, ali i inspirisati ih da prepoznaju vrednosti kolektivne borbe.