SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA VOJVODINE

SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA VOJVODINE

Minimalna zarada u Srbiji i dalje ispod granice dostojanstvenog života

Minimalna zarada u februaru 2025. godine iznosi 49.280 dinara, što je ispod iznosa minimalne potrošačke korpe za oktobar 2024. godine, koja je iznosila 54.565 dinara. Ovaj podatak jasno ukazuje na ozbiljan problem u životnom standardu zaposlenih koji primaju minimalnu zaradu, jer ona pokriva samo oko 90% sredstava potrebnih za osnovne životne troškove prema minimalnoj potrošačkoj korpi iz oktobra prošle godine.

Situaciju dodatno pogoršava manji broj radnih sati u februaru, zbog čega minimalna zarada ostaje ispod prosečne minimalne zarade koja za 2025. godinu iznosi 53.592 dinara. Ni naredni meseci neće doneti poboljšanje, jer rast cena osnovnih proizvoda i usluga ne pokazuje znakove usporavanja, dok minimalna zarada po radnom času ostaje na niskih 308 dinara do kraja godine. Ovaj trend samo produbljuje teškoće radnika sa najnižim primanjima, povećavajući rizik od daljeg siromaštva. Iako minimalna zarada treba da bude izuzetak, ona je postala svakodnevna realnost za oko 90.000 radnika u Srbiji.

Prema statističkim podacima, polovina od ukupno 2,05 miliona zaposlenih (koji nisu samostalni preduzetnici ili poljoprivrednici) zarađuje do 77.830 dinara, koliko je iznosila medijalna zarada za novembar prošle godine. Iako ova zarada pokriva osnovne životne troškove, ona je daleko ispod iznosa prosečne potrošačke korpe, koja je u oktobru prošle godine iznosila 105.184 dinara. Udeo zaposlenih sa niskim zaradama u ukupnom broju radnika u Srbiji kreće se u rasponu od 20,35% do 23,31%. Ova činjenica jasno pokazuje da veliki broj zaposlenih u Srbiji nije u mogućnosti da živi dostojanstveno od svog rada. Niske zarade nisu samo uzrok siromaštva, već doprinose i održavanju socijalne nepravde.

Kako bi se obezbedio dostojanstven život za radnike i njihove porodice, te umanjili rizici od produbljivanja siromaštva, minimalne zarade treba da prate realne troškove života i budu usklađene sa minimalnom potrošačkom korpom dva puta godišnje. Na taj način bi se brže reagovalo na promene u životnim troškovima i održavala kupovna moć koja je i onako niska. U suprotnom, veliki broj radnika sa minimalnim primanjima biće doveden u tešku situaciju, gde neće moći da zadovolje ni osnovne egzistencijalne potrebe, te će se naći na granici siromaštva. Iako je minimalna zarada povećana sa 47.154 dinara u 2024. godini na 53.529 dinara u 2025. godini (oko 455 evra), ona je i dalje među najnižima u Evropi. U međuvremenu, u zemljama Evropske unije stupila je na snagu nova direktiva o minimalnim platama, koja ima za cilj da minimalna zarada iznosi 60% prosečne plate. U našem slučaju, to bi značilo da minimalac treba da iznosi oko 60.000 dinara.