Nalazite se :: arhiva / PRESS - AKTUELNOSTI ZA april 2013.

Свим члановима,

њиховим породицама и осталим грађанима који славе Ускрс по Јулијанском календару, желимо срећан и благословен празник!

САМОСТАЛНИ СИНДИКАТИ И САВЕЗ САМОСТАЛНИХ СИНДИКАТА ВОЈВОДИНЕ

 

 

МЛАДИ СИНДИКАЛЦИ У ОСВАЈАЊУ ФРУШКЕ ГОРЕ

Секција младих Савеза самосталних синдиката Војводине учествовала је на 36. Фрушкогорском маратону, који се у суботу, 27. априла, одржао на Фрушкој гори.
Око 30 чланова Секције, окупљених из целе Војводине и обучених у једнаке светлоплаве мајице са обележјима СССВ, кренуло је око 9,00 часова са Поповице, где је био старт маратона, а потом је свако изабрао ону стазу која му према физичкој спремности и интересовању највише одговара. Тако је највише представника Секције младих било на Источном приправничком маратону, који је дугачак око 17км, али је било и оних чланова који су препешачили стазе дуже од 30км.
Била је то још једна прилика да се у дивном пролећном дану, на обронцима Фрушке горе, млади синдикалци друже и на леп, ненаметљив начин промовишу наш синдикат.

УСПЕШНА АКЦИЈА САВЕЗА САМОСТАЛНИХ СИНДИКАТА ВОЈВОДИНЕ

У петак, 26.04.2013.године, од 10,00 до 12,00 часова, у организацији Савеза самосталних синдиката Војводине, одржана је улична акција поводом 28. априла - Светског дана безбедности и здравља на раду.
Испред зграде Радничког дома, где је постављен пулт са обележјима акције и СССВ-а, синдикални функционери, запослени у стручној служби СССВ, представници Секције младих СССВ, као и чланови Синдикалне организације КЦВ су делили летке и разговарали са пролазницима о условима рада на њиховом радном месту, као и о другим питањима у вези са радом и синдикалном активношћу.
Поред пулта је била постављена табла на којој су пролазници могли да уписују своје коментаре о поштовању радних права у Србији, а присутни новинари су били у прилици да забележе утиске представника различитих генерација запослених, али и послодаваца у вези са овом темом.
Подељено је око 700 летака, а информације о акцији су објављене на четири телевизије, у два дневна листа и у једном специјализованом часопису.

 

 

 

САОПШТЕЊЕ
САВЕЗА САМОСТАЛНИХ СИНДИКАТА ВОЈВОДИНЕ
ПОВОДОМ СВЕТСКОГ ДАНА БЕЗБЕДНОСТИ И ЗДРАВЉА НА РАДУ

У сусрет 28. априлу - Светском дану безбедности и здравља на раду, Савез самосталних синдиката Војводине позива своје чланове, представнике државних органа и све грађане да, без обзира да ли припадају онима на које се мере безбедности и здравља на раду директно примењују или су међу онима који су дужни да обезбеде или контролишу њихову примену, буду одговорни према себи, али и према људима чији животи су им поверени.
Статистички подаци Светске здравствене организације показују да је укупан број жртава несрећа на раду или професионалних обољења у свету већи од 2 милиона годишње, док број несрећа на раду без смртног исхода премашује 260 милиона .
Србија је, на жалост, део светске црне статистике и то у већем обиму него што показују званични подаци у нашој земљи. Према званичним подацима, у Србији се у 2012. години догодило 6.765 повреда на раду, од којих су 818 тешке повреде док се 6 повреда завршило смртним исходом. Званично је забележено и 6 професионалних обољења.
На први поглед је јасно да ове цифре не приказују реално стање! Процењује се да у Србији на радном месту, као последица повреде на раду, живот изгуби око 40 људи годишње, да се догоди око 1000 тешких повреда и дијагностикује око 1000 нових случајева обољења у вези са радом, као и да број лаких повреда на раду премашује 60.000.
Наша црна реалност се не слаже са ушминканом сликом званичне статистике зато што велики број несрећа и болести које настану у вези са радом послодавци уопште не пријаве, због великог обима рада на црно, непостојања јединственог система евиденције повреда на раду, професионалних болести и болести у вези са радом, недовољно изграђеног система здравствене заштите у области медицине рада, због примене тзв. затворене листе професионалних обољења, која онемогућава правилно третирање здравствених проблема који су последица штетних утицаја посла, као и због многих других разлога.
Према званичним подацима, али и из искуства синдиката најчешћи узрок повреда на раду је људски фактор, било на страни послодавца који није организовао рад на безбедан начин или није контролисао примену мера, било на страни запосленог који није користио додељена лична заштитна средства или није поштовао утврђена правила извођења радних операција.. Нарочито треба истаћи висок проценат радника који раде на црно, где су повреде на раду са смртним исходом најчешће, а који су правно потпуно незаштићени! С друге стране, непоштовање правила из Закона о раду индиректно доводи до драстичних последица. Ту се пре свега мисли на замор запослених због тешког и прековременог рада и недовољног одмора, који је трећи по реду узрок несрећа на послу. Због општег лошег стања у српској привреди и свеприсутне појаве непоштовања прописа, радници су често принуђени да раде са дотрајалим, неисправним средствима за рад (машине, инсталације и сл.), што такође узрокује бројне повреде. Хроничан проблем у Србији је то што ми често имамо добре или солидне прописе, као што је и Закон о безбедности и здрављу на раду, али се они не примењују у пракси или је њихова примена само формална, због чега ''на папиру'' све игледа савршено, али су стварни резултати поразни.
Савез самосталних синдиката Војводине се нада да жртве небезбедног рада у Србији неће бити само део статистике, која се спомиње једино 28. априла или у црним хроникама, већ да ће мотивисати све - раднике, послодавце и надлежне државне органе, да се заједно, кроз здрав социјални дијалог, боре за боље услове рада и безбеднија и здравија радна места за генерације које долазе.

САВЕЗ САМОСТАЛНИХ СИНДИКАТА
ВОЈВОДИНЕ
председник
Горан Милић

Preuzmite brošuru

 

ПОЗИВ ЧЛАНОВИМА, ГРАЂАНИМА И СРЕДСТВИМА ЈАВНОГ ИНФОРМИСАЊА

У сусрет 28. априлу – Светском дану безбедности и здравља на раду, Савез самосталних синдиката Војводине ће у петак, 26. априла 2013.године, уличном акцијом обележити овај значајан датум у радничком и синдикалном календару.

Синдикални активисти ће 26. априла 2013.године, од 10,00 до 12,00 часова, испред Радничког дома у Новом Саду, Булевар Михајла Пупина бр.24, делити образовно-информативне летке и разговарати са пролазницима о условима рада на њиховим радним местима, мерама безбедности које се примењују, ризицима и тешкоћама са којима се суочавају радећи свој посао, као и о могућим решењима проблема.

Осим података о безбедности и здрављу на раду, пролазници ће бити у прилици да се информишу и о другим правима из области рада, као и о могућностима синдикалног организовања.

У акцији ће учествовати председници синдиката делатности у којима се повреде на раду и професионална обољења најчешће дешавају, као и Секција младих Савеза самосталних синдиката Војводине, која својим активностима жели да укаже да, кад су у питању повреде на раду, млади до 35 година спадају у једну од најугроженијих категорија.

Акцију је подржало Одељење инспекције рада за Јужнобачки округ, које ће испред Радничког дома имати свог представника.

Позивамо све заинтересоване чланове, суграђане и средства јавног информисања да се придруже нашој акцији.

Dostojanstven rad za višestruko diskriminisane žene

U okviru programa za unapređenje položaja žena i rodnu ravnopravnost, UG “Zajedno zajedno” organizovalo je okrugli sto „Dostojanstven rad za višestruko diskriminisane žene“ u SO Vračar, 24.04.2013.godine. Cilj okruglog stola bio je formulisanje preporuka za uspostavljanje delotvornog institucionalnog mehanizma koji treba da spreči višestruku diskriminaciju žena na radnom mestu, ali i pri zapošljavanju. Preporuke će biti upućene relevantnim i nadležnim institucijama na svim nivoima vlasti. U radu okruglog stola učestovali su i Tomislav Stajić, sekretar SSS Vojvodine i Gordana Milović, predsednica Sekcije žena SSS Vojvodine.
U debati je istaknuto da su žene sa sela, žene starije od 45 godina, žene invalidi, samohrane majke, Romkinje i lezbejke višestruko diskriminisane na tržištu rada. Kao razlozi ovakvog stanja istaknuti su brojne predrasude i stereotipi koji postoje u našem društvu, birokratizovana državna administracija, nepostojanje posebnih programa za prekvalifikaciju i samozapošljavanje nekih od navedenih grupa. Strah i needukovanost samih žena su takođe, razlozi zbog kojih one najčešće ne prijavljuju diskriminaciju i ne traže pomoć.
Predstavnici SSS Vojvodine su u raspravi istakli da je i sindikatu potrebna pomoć u edukovanju članstva pa su predložene i izmene Zakona o radu kojim bi se omogućilo zaposlenima odustvo sa rada radi sindikalne edukacije. Takođe je istaknuto da je potrebno od Ministarstva prosvete zatražiti da se u sve nastavne programe, počev od predškolskog, preko osnovnog i srednjeg obrazovanja do univerzitetskih programa, integriše rodni pristup i razvija tolerancija, a sve u cilju poštovanja dostojanstva ličnosti i borbe protiv predrasuda. Predloženo je da se od Ministarstva rada i socijalne politike, Inspekcije rada i Poverenika za ravnopravnost polova zatraži javno objavljivanje podataka o privrednim subjektima koji poštuju zakone o rodnoj ravnopravnosti i zabrani zlostavljanja, kao i o onima u kojima je izražena diskriminacija. Na osnovu tih informacija mogle bi se preduzimati i medijske kampanje protiv onih preduzeća u kojima je izražena diskriminacija. Takođe je neophodno da i poslodavci, preko svojih asocijacija, preduzmu mere na edukovanju svojih menadžera i upravljačkih struktura o štetnosti diskriminacije i načinima za eliminaciju iste.

''Škola ekonomije za sindikalne lidere''

U organizaciji Fondacije Friedrich Ebert i moderatora Bojana Lađevca, u Lovačkom dvorcu Kaštel održan je seminar ''Škola ekonomije za sindikalne lidere'' u periodu od 18.04. do 21.04.2013. godine. Predavači su bili Đorđe Mitrović, docent na Ekonomskom fakultetu u Beogradu i Svetozar Tanasković, asistent na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Predstavnici Saveza samostalnih sindikata Vojvodine, koji su učestvovali na seminaru, imali su priliku da se upoznaju sa osnovnim ekonomskim kategorijama, da saznaju kakva se logika krije iza procena ekonomskih analitičara, kako bolje razumeti određene ekonomske pojave i međuzavisnosti istih, kao i ulogu sindikata u zamršenom sistemu različitih faktora i uticaja.

Na seminaru su razmatrane mnoge ekonomske teme i osvetljene pojedine kategorije koje pomažu razumevanju šireg kontekst ekonomskog okvira u kome delujemo. Veliko interesovanje su izazvali najvažnijii ekonomski problemi zemlje vezani za nezaposlenost, siromaštvo i socijalna pitanja.

Naš sindikat, kao i drugi u zemljama u tranziciji, deluje u uslovima političke i ekonomske nestabilnosti u kojima donošenje ekonomskih odluka zavisi od političkih faktora. Preduzete državne mere mogu imati neželjene posledice na ponašanje tržišnih učesnika a samim tim i društvo u celini. Ekonomija ne pruža gotove predloge o tome koje izbore valja činiti ali nam govori o važnosti racionalnog ekonomskog izbora koji može povećati pravičnost u drušvu i dati značajniju socijalnu komponentu ekonomskoj politici.

 

 

 

 

ODRŽANA KONFERENCIJA ZA NOVINARE  - AKCIJA „SVI ZAJEDNO ZA JAVNO ZDRAVLJE“

Akciju pod sloganom "Svi zajedno za javno zdravlje", a protiv privatizacije u zdravstvu, sproveli su 22.aprila istovremeno sindikati zdravstva u Jugoistočnoj Evropi: u Rumuniji, Bugarskoj, Makedoniji, Crnoj Gori, Republici Srpskoj i Federaciji BiH, a najavljena je akcija i u Albaniji. 

Tim povodom je održana konferencija za medije u Beogradu, a novinarima su se obatili Zoran Savić. predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije, Dunja Civrić, predsednica Pokrajinskog odbora našeg sindikata, Gordana Preković, predsednica Sekcije mladih, Lada Janković i Ana Kojić iz Ujedinjenih sindikata Srbije.

Da li je cilj privatizacije unapredjenje zdravlja stanovništva ili lični profit?

U slučaju javnog vlasništva, koje služi opštem dobru, ako bi se ostvario profit on bi se reinvestirao što bi koristili svi. Privatno vlasništvo rukovodi se isključivo profitom, jer je cilj privatnog vlasništva profit. Dolazi do stalne konkurencije izmedju zahteva za unapredjienje kvaliteta i težnje ka profitu. Jasno je šta preovladava – profit, odnosno lična korist vlasnika ustanove. Da li je zdravlje na prodaju? Da li zdravlje ima cenu?

Na konferenciji je ukazano i na posledice privatizacije u zdravstvu, iz iskustva zemalja u kojima je privatizacija već učinjena, ali i na aktuelnosti u zdravstvu Srbije: pregovori o Posebnom kolektivnom ugovoru, rešavanje prisutnih problema u stomatologiji, položaj nemedicinskih radnika, izmena Uredbe o koeficijentima, kapitacija.

SOCIJALNI DIJALOG – ISKUSTVA SINDIKATA EUROREGIJE DKMT

U organizaciji Fondacije Friedrich Ebert, od 15. do 17. aprila 2013. godine, u mestu Geoagiu Bai, u Rumuniji održan je međunarodni seminar sindikata Euroregije Dunav-Kriš-Moriš-Tisa na temu socijalnog dijaloga, zakonske regulative i primeri iz prakse.

Na seminaru su učestvovali predstavnici sindikata MSZOSZ i ESZT iz Mađarske, predstavnici CNSLR – FRATIA iz Rumunije i osam predstavnika Saveza samostalnih sindikata Vojvodine. Delegaciju SSSV činili su: Goran Milić predsednik SSSV, Tomislav Stajić, sekretar Veća SSSV, Miodrag Bradonjić, Milena Čipak, Drago Tešić, Uroš Klačar, Miroslav Belančić i Simona Kokotović u funkciji prevodioca. Na seminaru su učestvovali i predsednik Sindikata CNSLR – FRATIA, g-din Leonard Barascu kao i bivši državni sekretar Valentin Mocanu, ekspert iz oblasti socijalnog dijaloga.

Opšta ocena učesnika seminara je da socijalni dijalog, u sve tri zemlje, nije na zadovoljavajućem nivou, da on formalno postoji, da nije efikasan i da ne daje suštinske rezultate. Konstatovano je da su problemi slični u sve tri zemlje, da je pristup socijalnom dijalogu formalan, da postoji težnja ka neinstitucionalizaciji i političkoj instrumentalizaciji socijalnog dijaloga kako bi se postigao tzv. „socijalni mir“, nesloga sindikata i „cepkanje“ na male sindikate koji nemaju dovoljno snage i moći da se suprotstave volji poslodavaca i vladajuće političke strukture, nereprezentativnost partnera – najčešće Unije poslodavaca, a neretko i pojedinih sindikata, mnoga pitanja od značaja za ekonomski i socijalni položaj zaposlenih, socijalnu i zdravstvenu zaštitu i sigurnost, obrazovanje i dr. ne razmatraju se na sednicama Socijalno ekonomskog saveta i dr. Kao osnovni problem u praktičnoj primeni nameće se pitanje, kako motivisati poslodavca da se istinski vode socijalni dijalog sa sindikatima, da zaključuju kolektivne ugovore i poštuju slobodu sindikalnog organizovanja i delovanja. Evidentna je, štaviše, i odsutnost političke volje za socijalnim dijalogom.

Na kraju dvodnevnog rada, učesnici seminara su zaključili da je za sazrevanje svesti o značaju socijalnog dijaloga neophodna edukacija socijalnih partnera o značaju i prednostima socijalnog dijaloga kao mirne metode rešavanja spornih pitanja u odnosu na druga sredstva sindikalne borbe. To se posebno odnosi na promociju i unapređenje kulture pregovaranja i građenje partnerskih odnosa kako bi se socijalni partneri uzajamno poštovali, kako bi imali poverenje jedni u druge i pokazali spremnost ka postizanju obostrano prihvatljivog kompromisa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PREZENTACIJA AKTIVNOSTI SINDIKATA U OPŠTOJ BOLNICI ZRENJANIN

U sredu, 17. aprila 2013. godine, u organizaciji Aleksandra Nedeljkova, novoizabranog predsednika sindikalne organizacije Opšte bolnice Zrenjanin, održan je sindikalni sastanak u ovoj ustanovi. Sastanku su, osim članova sindikata, prisustvovali: Dunja Civrić- predsednica Pokrajinskog odbora - sa saradnicima, kao i članovi Odbora sindikata za srednjebanatski okrug i zainteresovani zaposleni. 

Bila je ovo prilika da se prisutni bliže sa upoznaju sa problemima sa kojima se u svom funkcionisanju suočava sindikalna organizacija Opšte bolnice i da se razmotre mogućnosti za njihovo što brže prevazilaženje, za omasovljenje članstva, vraćanje reprezentativnosti i dalje jačanje sindikalne organizacije.

Dunja Civrić je informisala prisutne o načinu organizovanja i osnovnim aktivnostima Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti, koji je najmasovniji sindikat u ovoj delatnosti - u Vojvodini ima 18.434 člana u 110 sindikalnih organizacija, a na teritoriji Srbije ukupno preko 70 hiljada članova. Upoznala ih je sa svim prednostima pripadnosti reprezentativnom sindikatu i informisala o aktivnostima vezanim za pregovore u cilju produženja važenja Posebnog kolektivnog ugovora za zdravstvene ustanove i stavovima našeg Sindikata.

SEDNICA JUŽNOBANATSKOG OKRUŽNOG ODBORA

Sednica Južnobanatskog okružnog odbora Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti održana je u petak, 12.aprila 2013. godine u Pančevu. Osim članova Okužnog i Nadzornog odbora, sednici su prisustvovali i Dunja Civrić, predsednica Pokrajinskog odbora; Stevo Malić, potpredsednik POS i Jadranka Jakšić, sekretar POS. Sednicom je predsedavao Dragan Milosevic, predsednik Okružnog odbora.

Dunja Civrić je informisala prisutne o najvažnijim aktinostima u Sindikatu, a pre svega, o aktivnostima vezanim za pregovore u cilju produženja važenja Posebnog kolektivnog ugovora za zdravstvene ustanove i stavovima našeg Sindikata. Ukazala je da je stalno nastojanje našeg Sindiakta je da se kolektivni ugovori kod poslodavca zaključe, da se poštuju prava iz kolektivnih ugovora i da se zaključi granski kolektivni ugovor za socijalnu zaštitu.

Članovi Okružnog odbora u raspravi su istakli da se prava iz kolektivnih ugovora u znatnom broju sindikalnih organizacija poštuju u celosti. U raspravi je ukazano na probleme koji se javljaju u praksi u primeni kapitacije, na problem isplate zarada ispod minimalne zarade zaposlenim sa najnižim koeficijentom i isplate zarada zaposlenih u apotekama u Domu zdravlja Kovin.

Posebna pažnja usmerena je na razmatranje mogućnosti za afirmaciju našeg Sindikata i povećanje broja članova u Opštoj bolnici i Domu zdravlja Pančevo. Dunja Civrić je ponudila svu potrebnu logističku podršku Pokrajinskog odbora u aktivnostima na omasovljenju članstva u ovim sindikalnim organizacijama. 

 

 

 

 

 

 

 

 

СВИ ПРАВНИЦИ НА ЈЕДНОМ ЗАДАТКУ - ЗАШТИТИ ПРАВА У ОБЛАСТИ РАДА

Представник Савеза самосталних синдиката Војводине је, у организацији издавачког предузећа ''Глосаријум'', учествовао на тродневном стручном саветовању у Врњачкој Бањи под називом ''Заштита права у области рада''.
На саветовању су разматране теме које су веома актуелне и корисне за правнике који се у свом послу баве радноправном заштитом запослених, а предавачи су били људи најпозванији да говоре о њима. Међу учесницима су били правници из целе Србије запослени, углавном, у делатностима јавног сектора (управа, правосуђе, социјална заштита, банкарство и сл.).
Велико интересовање су изазвали наслови: ''У сусрет новелирању Закона о раду'', ''У сусрет Закону о штрајку'', ''Врховни касациони суд у функцији уједначавања судске праксе у области рада'', ''Спорови из радних односа пред привредним судовима'', ''Проблеми социјалног дијалога и колективног преговарања'', ''Споразумно решавање радних спорова у законодавству Србије'', ''Стање и проблеми заштите права пред Фондом солидарности'', ''Решавање спорова у примени прописа о злостављању на раду'', ''Отказ уговора о раду од стране послодавца'', ''Одлагање извршења решења о отказу уговора о раду'', ''Заштита права на суђење у разумном року пред Уставним судом'' и други. Међу предавачима су били проф. др Зоран Ивошевић, проф. др Небојша Шаркић, др Драгиша Слијепчевић (Председник Уставног суда), Снежана Андрејевић (судија Врховног касационог суда), Бисерка Живановић (судија Апелационог суда у Београду), Гордана Ајншпилер-Поповић (судија Привредног апелационог суда), Јаблан Обрадоцић (директор Фонда солидарности), Мирко Јарић (Инспекорат за рад) и други.
У делу предавања који је био намењен за дискусију, учесници и предавачи су били у прилици да разговарају о практичној примени важећих прописа у области рада, проблемима са којима се суочавају у пракси, као и могућим решењима за спорне ситуације. У атмосфери интерактивног рада, професори правних факултета, судије Уставног, Врховног касационог и Апелационог суда, инспектори рада, адвокати и миритељи су одговарали на конкретна питања учесника саветовања.

NEOPHODNA GARANCIJA DRŽAVE ZA REŠAVANJE SUDBINE VIŠE OD 1200 ZAPOSLENIH U KOMPANIJI „AGROŽIV“ IZ ŽITIŠTA

Na inicijativu Sindikalne organizacije samostalnog sindikata „Agroživ“-a, 11. aprila 2013. godine, održan je sastanak kom su prisustvovali predstavnici Samostalnog sindikata i menadžmenta, a povodom rešavanja pitanja daljeg funkcionisanja kompanije i sudbine više od 1200 zaposlenih koji već dva meseca nisu primili zarade, a zbog čega je Samostalni sindikat preduzeća najavio štrajk za 23. april.
Pored članova Izvršnog odbora sindikata i Predraga Amižića, generalnog direktora kompanije, sastanku su prisustvovali Dragan Zarubica i Miodrag Bradonjić, predsednik i potpredsednik Samostalnog sidikata poljoprivrede Srbije, Goran Milić, predsednik Saveza samostalnih sindikata Vojvodine, Mirko Malešev, predsednik Saveza samostalnog sindikata Zrenjaniina i Duško Polovina, predsednik povereništva sindikata Žitišta.
Generalni direktor “Agroživa” Predrag Amižić je istako da je za rešavanje pitanja opstanka i daljeg funkcionisanja kompanije, pa samim tim i za rešavanje isplate zaostalih zarada zaposlenih, neophodna pomoć Vlade RS, odnosno garancije države za dodelu kredita od pet miliona evra. Na sastanku je istaknutu da je opstanak kompanije i zbrinjavanje zaposlenih obostrani interes i menadžmenta i sindikata.
Više o merama države na rešavanju pitanja funkcionisanja „Agroživa“ će se znati nakon posete pomoćnika ministra ekonomije i privrede, Mišele Nikolić, čija poseta kompaniji je najavljena za petak 12. april.

 

 

 

 

9 – 10. април 2013, Бачка Паланка

ПОБОЉШАТИ ПОЛОЖАЈ ЖЕНА

У организацији Секције жена Савеза самосталних синдиката Војводине, а у оквиру заједничког пројекта СССВ и Синдиката ЛО регије Западна Шведска, одржан је дводневни семинар на више тема.

Циљ одржавања семинара је био да се кроз уводна излагања и активну дискусију сазна више о искуствима Синдиката ЛО на пољу побољшања и заштите положаја жена на радном месту и у друштву, као и да се утврде могући правци и активности на унапређењу рада Секције жена СССВ. Учесницима семинара представљен је Синдикат ЛО а посебно на који начин се у оквиру овог синдиката ради на питањима родне равноправности, побољшању положаја жена на радном месту и у друштву. Указано је на активности које се воде на нивоу предузећа, општинском, регионалном и државном нивоу. Посебно су предочени инструменти за побољшање положаја жена, односно законодавство Шведске, колективни уговори и социјални дијалог.

Једна од тема семинара је била и значај придобијања младих у Синдикат – приступ младим људима, посебно младим женама, информисање и заштита младих током школовања и летњег посла. Говорило се и о систему едукације и организовању кампања.

Посебна тема семинара је била и активно учешће жена у креирању друштвеног окружења, и с тим у вези, како заузети значајно место у друштву и утицати на одлучивање, представљање метода приручника „The Power Handbook“, који говори о томе како можемо узети место у друштву и о методама доминације. Такође се разговарало о посебним активностима на образовању и мотивацији жена да активно учествују у доношењу одлука.

Тема семинара била је и информисање чланства и јавности, придобијање подршке јавности за побољшање положаја жена, као и јавни наступи и односи са медијима.

Представнице Секције жена СССВ договориле су заједничке активности на побољшању услова за очување женског здравља.

9 – 10. април 2013, Бачка Паланка

Семинар Секције младих СССВ

Секција младих СССВ у сарадњи са Синдикатом ЛО из Шведске одржала је дводневни семинар у Бачкој Паланци, од 9 – 10. априла 2013. године.
Програм семинара био је базиран на упознавању чланова Секције младих СССВ са начином рада Синдиката ЛО из Шведске. Приликом презентовања представника Синдиката ЛО, учесници семинара су уочили велике сличности њиховог и нашег рада. Свакако да је код њих далеко лакше привући и анимирати како младе тако и остале запослене у синдикално чланство из разлога правног уређења државе. Веома је тешко неке појединости из рада Синдиката ЛО Шведске применити у нашем раду.
Кроз радионице семинара, у којима су се истакли готови сви присутни чланови Секције младих СССВ дале су се одличне идеје и предлози које Секција у будућем раду може и реализовати, а све са циљем омасовљења Секције и пробијања јавности са својим радом и ангажовањем за боље сутра младих у Србији.
Један од предлога за већу примећеност у јавности био је униформисање чланства и на тај начин лакше препознавање у наступима и акцијама које ће бити спроведене у току ове године.
Секцији младих СССВ, Веће ССС Војводине обезбедило је израду мајица се логом секције и синдиката, те ће чланови Секције већ првом приликом бити у могућности исте и искористити.

Србија догурала до милион незапослених

На основу података Националне службе за запошљавање стопа регистроване незапослености расте из месеца у месец и још у фебруару je износила рекордних 29,53 одсто. У фебруару је у Србији било евидентирано 790.292 незапослених, што је 1,5 посто више него у јануару и 1,7 посто више него у фебруару претходне године. Дугорочна незапосленост у Србији је велика и континуирано се увећава.



Izvor: Dnevnik

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST
SINDIKALNA ORGANIZACIJA FABRIKE AKUMULATORA SOMBOR

Na sednici održanoj 27. 03. 2012. godine, Sindikalna organizacija Fabrike akumulatora Sombor donela je Odluku o stupanju u štrajk.

Zahtevi Sindikalne oganizacacije su:

Isplata zarada zaposlenih u Fabrici akumulatora Sombor za period januar – februar 2013. godine;
Isplata putnih troškova za januar – februar 2013. godine;
Izmirenje obaveza (porezi i doprinosi);
Vraćanje putnih troškova za radnike ispod 4 km (dok se neobezbedi prevoz).
Štrajk zaposlenih počinje 03. 04. 2013. godine u prostorijama preduzeća u 6 časova svaki dan do ispunjenja zahteva. Izabran je Štrajkački odbor od 12 članova. Predsednik Štrajkačkog odbora je predsednik Sindikalne organizacije Fabrike akumulatora Sombor BRANKO MALBAŠA.
Sindikalna organizacija i zaposleni u Fabrici akumulatora su se odlučili za štrajk iz razloga što u zadnjih par meseci zarade kasne, kao i putni troškovi, u Fabrici ne postoji socijalni dijalog između poslodavca i sindika po mnogim sindikalnim pitanjima kao što su: korišćenje godišnjeg odmora. Ima slučajeva da radnici u proizvodnji nisu mogli da koriste godišnji odmor dve godine pa i više. Zatim problemi oko isplate rada dužeg od punog radnog vremena, kao i neisplaćene zarade i putni troškovi zaposlenima u zadjih par meseci. Diskriminacija sindikata od strane poslodavca gde se vrši pritisak na zaposlene da im ne treba sindikat, do pretnji da će dobiti otkaz, ako se sindikalno organizuju.
Vlasnik Fabrike akumulatora Sombor je gospodin Miroslav Bogićević poznati biznismen u Srbiji i vlasnik nekoliko preduzeća u Srbiji.
Mnoga pitanja su otvorena za gospodina Miroslava Bogićevića i ne samo za njega, nego i za Vladu Srbije, kao i za Vladu AP Vojvodine.
Na žalost od jednog uspešnog preduzeća došlo se do neizvesnosti rada Fabrike, a samim tim i za egzistenciju oko 600 zaposlenih radnika.

PREDSEDNIK POKRAJINSKE ORGANIZACIJE
SSMS ZA VOJVODINU

Vlada Miljuš

MINIMALNA ZARADA OSTALA ISTA

Minimalna zarada se neće podizati ni u narednim mesecima - odlučeno je na sednici Vlade Srbije u petak.
Uprkos tome što su predstavnici Saveza samostalnih sindikata Srbije i UGS “Nezavisnost” tražili da se najniža zakonska zarada podigne makar za procenat prošlogodišnje inflacije, odnosno za 12,2 odsto, ona će, ipak, ostati 20.010 dinara. Tako je minimalna cena radnog sata i dalje 115 dinara, iako je plan sindikata bio da se podigne na 130.

 



Izvor: Novosti

 

 

4. april 2013. Novi Sad

VSSV JEDNOGLASNO PROTIV DALJEG SMANJIVANJA PRAVA ZAPOSLENIH KROZ IZMENE ZAKONA O RADU I ZAKONA O ŠTRAJKU

Veće Saveza samostalnih sindikata Vojvodine, na sednici održanoj 4. aprila 2013. godine u Novom Sadu, razmatralo je i usvojilo Informaciju o aktivnostima u vezi sa izmenama i dopunama Zakona o radu i Zakona o štrajku. Jedinstven zaključak članova Veća SSV je da su radne verzije ova dva zakona, koja je sačinila Pravna služba SSSV, platforma Saveza samostalnih sindikata Vojvodine za naredne aktivnosti u proceduri donošenja ovih zakona.

Veće SSSV je usvojilo i Orijentacioni plan rada Predsedništva i Veća SSSV za 2013. godinu; Izveštaj o finansijskom poslovanju Saveza samostalnih sindikata Vojvodine za 2012. godinu; Izveštaj Nadzornog odobra SSSV i Plan prihoda i rashoda SSSV za 2013. godinu

Na sednici Veća SSV razmatrana je i usvojena informacija o aktivnostima na iznalaženju rešenja za finansijsku konsolidaciju Veću SSSV i doneta je Odluka o upućivanju upozorenja Pokrajinskom odboru Samostalnog sindikata zaposlenih u bankama, osiguravajućim i drugim finansijskim organizacijama Vojvodine o postojanju razloga za isključenje iz Saveza samostalnih sindikata Vojvodine.

ŠTRAJK UPOZORENJA
ZA SPAS GRAĐEVINARSTVA SRBIJE
I DOSTOJANSTVEN ŽIVOT GRAĐENINSKIH RADNIKA

Na sednici Republičkog odbora Sindikata radnika građevinarstva i IGM Srbije, koja je održana 28.03.2013. godine, doneta je Odluka da se stupi u štrajk upozorenja za spas građevinarstva Srbije i dostojanstven život građevinskih radnika.

ŠTRAJK UPOZORENJA ĆE SE ORGANIZOVATI
JAVNIM OKUPLJANJEM

12.04.2013. godine od 12.00 do 13.00 časova ispred Vlade Republike Srbije, ulica Nemanjina br. 11, i prekidom rada kod svih poslodavaca, na svim radnim mestima u građevinarstvu i industriji građevinskog materijala Srbije, ili jednosatnim okupljanjem u krugu poslovnog prostora poslodavca.

Pokrajinski odbor Sindikata zaposlenih u građevinarstvu i IGM Vojvodine prihvata Odluku o štrajku upozorenja i poziva sve članove Samostalnog sindikata sa teritorije Vojvodine kao i građevinske radnike drugih sindikata da se pridruže i podrže ovu akciju. Recesija u građevinskoj industriji pogađa i druge grane i sektore i izaziva smanjenje njihovih aktivnosti. Pad građevinske operative prošle godine je iznosio 25,7 odsto dok je pad u proizvodnji cementa iznosio 15 odsto. Ovaj trend pada se nastavlja i tokom 2013. godine i za posledicu ima pad zaposlenih u građevinarstvu i povećanje broja radnika koji rade „na crno“.

Štrajkom upozorenja želimo da skrenemo pažnju na velike probleme u građevinskoj operativi i zahtevamo, između ostalog, da se hitno izradi strategija razvoja građevinarstva i dugoročni plan podsticaja građevinske proizvodnje. Zahtevamo iste uslove na tenderima za domaća i strana preduzeća, poštovanje kolektivnih ugovora, redovnu isplatu zarada, suzbijanje rada na crno, plaćanje poreza po naplaćenoj a ne fakturisanoj realizaciji, podršku države i banaka da možemo graditi po inostranstvu, izmirenje dugova u zakonskom roku, posebno kada se radovi izvršavaju za potrebe države.

Ukoliko u roku od 30 dana od štrajka upozorenja država ne počne da realizuje zahteve i mere za pomoć građevinarstvu, organizovaćemo generalni štrajk i tražiti smenu ministara koji ne rade u interesu radnika Srbije.

 

 



Preuzmite u PDF formatu.

PRESS ARHIVA:


PRINT

www.SSSV.rs
Savez samostalnih sindikata Vojvodine

Version 2.0