SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA VOJVODINE

SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA VOJVODINE

Inflacija usporava, ali i dalje visoka

Inflacija u 2024. godini je pokazala da su plate često zaostajale za rastom cena, čineći svakodnevni život sve skupljim.

  • Potrošačke cene u novembru 2024. godine, u poredjenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane su za 4,3%,
  • Od sredine godine, inflacija u Srbiji fluktuira izmedju 4% i 4,5%, što je medju višim stopama u Evropi. Prema procenama Eurostata, godišnja inflacija u evrozoni za novembar 2024. godine iznosi 2,3%.
  • Zbog veće inflacije u Srbiji, uz fiksni kurs dinara, cene u evrima u zemlji rastu brže nego u drugim evropskim zemljama, što nije u skladu sa nivoom ekonomskog razvoja Srbije.
  • Realna kupovna moć sadašnje prosečne plate u Srbiji, iako je dostigla 98.538 dinara (840 evra), ista je kao u decembru 2021, pre nego što je inflacija počela da ubrzava.

Potrošačke cene u novembru 2024. godine porasle su za 4,3% u odnosu na novembar prošle godine, što je blagi pad u odnosu na oktobar kada je inflacija iznosila 4,5%. Iako inflacija usporava, i dalje je viša nego u prethodnim mesecima ove godine, kada je u septembru iznosila 4,2%, a u julu 4,3%.

Hrana je poskupela za 4,3%, a najveći rast zabeležen je kod proizvoda kao što su šećer, džem, med i čokolada (+14,5%), voće (+10,2%), kafa, čaj i kakao (+8,2%), kao i ulja i masti (+7,9%). Alkoholna pića, uključujući vino (+8,2%) i pivo (+7,8%), zabeležila su značajan rast, dok su poštanske usluge poskupile čak za 52,6% u odnosu na prošlu godinu.

U oblasti zdravlja, medicinske usluge su porasle za 13,9%, stomatološke usluge za 5,8%, dok su zdravstvene nebolničke usluge poskupile za 7,6%. Lekovi su poskupeli za 5,4%, a veterinarske usluge za 12,2%. Stambene usluge, uključujući stvarne rente, porasle su za 13,2%, dok su usluge popravke nameštaja i drugih stvari poskupile za 7,8%. Cene odnošenja smeća povećane su za 24,5%.

Što se energenata tiče, cena električne energije za domaćinstva nije promenjena, dok je gas poskupio za 0,4%, a daljinsko grejanje za 7%. Čvrsta goriva, odnosno ogrev, postala su jeftinija za 6% u poreĎenju sa prošlom godinom.

Na mesečnom nivou, cene su porasle za 0,3% u odnosu na oktobar. Najveći rast zabeležen je u grupama odeće i obuće (+0,9%), opreme za stan i tekućeg održavanja (+0,6%), zdravlja (+0,5%) i transporta (+0,4%). Cene hrane, bezalkoholnih pića i usluga u restoranima i hotelima porasle su za 0,3%, dok su cene stanovanja, vode, električne energije i komunikacija porasle za 0,2%.

Uopšteno, inflacija je i dalje prisutna, ali se beleži usporavanje u poslednjem periodu. Iako su plate porasle, to nije pravi odraz životnog standarda većine gradjana. Ako uporedimo šta smo pre deset godina mogli kupiti za 100 evra, što bi danas bilo oko 11.740 dinara, razlika je očigledna.